שאלות ותשובות

האיטונג מורכב מחומרים טבעיים : מלט (צמנט), חול, מים וסיד.

close

כיצד מייצרים את בלוק האיטונג?

חומרי הגלם עוברים ערבול, יציקת התערובת לתבניות מיוחדות והתפחה, המקנות לחומר את המבנה הנקבובי המייחד אותו (מכיל כ- 85% - 75% אוויר). בהמשך נחתכים הבלוקים למידתם ועוברים אשפרה באוטוקלב (תנור המופעל בקיטור). לאחר מכן הבלוקים יארזו ויועמסו ללקוח.

close

האם מרכיבי האיטונג שונים משאר מרכיבי השלד?

על אף צבעו הלבן האיטונג מורכב ממלט (צמנט), חול מים, וסיד. בדומה לחומרים המרכיבים של שלד הבניין (בטון, טיח וכד'). איטונג ישראל עברה שנת 2010 לייצר בלוקים עשירי צמנט (בשונה מהשנים הקודמות בהם המרכיב העיקרי היה סיד) המעבר מקנה לבלוקים תכונות דומות מאוד לשאר חומרי השלד ומשפר את ביצועי הבלוק בתחום החוזק, הבידוד והעמידות. האיטונג אינו מכיל טוף אגרגטים וולקניים (הנמצאים בבלוקים אחרים) אשר זרים לחומרי השלד.

close

האם נדרשות פעולות מיוחדות לפני יישום טיח על איטונג?

לפני כעשר שנים שופר תהליך הייצור של האיטונג ומאז אין צורך בהכנה מוקדמת וניתן ליישם על קיר איטונג כל טיח תקני. התקן הישראלי 1920 מגדיר חוזק הידבקות טיח לקיר. בלוק האיטונג עומד עשרות אחוזים מעל דרישת התקן. כאות למחויבות ואמון החברה במוצר מעניקה איטונג אחריות להידבקות הטיח.

close

האם בלוק האיטונג שותה מים?

בניגוד לטענות הזדוניות של המתחרים כי איטונג "שותה" מים מהטיח ולכן הוא מתייבש ונסדק, בלוק האיטונג סופח רטיבות לאט יותר מכל בלוק אחר. בשל המבנה הייחודי שלו בלוק האיטונג הוא בלוק נושם, אשר משחרר לחות ומונע היווצרות עובש ופטריות.

close

האם בלוק האיטונג הוא באמת הבלוק המבודד ביותר?

בארץ קיים תקן הקובע את ערכי הבידוד התרמי המינימאליים של מעטפת המבנה בכל אחד מארבעת אזורי האקלים בישראל. תקן זה (ת"י 1045) הוא תקן מחייב לפי חוק. בתקן ניתן לראות בבירור כי רמת הבידוד של בלוק האיטונג גבוהה בעשרות אחוזים ביחס לדרישות התקן וביחס לבלוקים אחרים.

 Bidud Graf

close

האם עובי האיטונג משפיע על רמת הבידוד של הבית?

מכיוון שהבלוק הינו הומוגני ומלא, רמת הבידוד שהוא מאפשר עולות בהדרגה ככל שהבלוק עבה יותר. בשנים האחרונות ניתן לקבל בלוקי איטונג בעוביים עבים מהסטנדרט (25-50 ס"מ) להשגת בידוד תרמי משופר.
שיטת הבנייה בבלוקי איטונג XL בעובי 25-50 ס"מ הינה שיטת בנייה ייחודית לאיטונג המאפשרת טיפול בגשרי הקור בקלקר 5 ס"מ, בהתאם לתקן 1045 המעודכן הדורש טיפול בגשרים התרמיים בכל אזורי הארץ. בנוסף מאפשרת שיטה זו גמישות עיצובית שאין בבלוקים אחרים – יצירת נישות, מדפים, ארגזי תריס סמויים ועוד, ללא צורך בבניית קיר כפול.

close

מהו התקן לדירוג אנרגטי וכיצד הוא פועל?

בימים אילו יצא תקן 5282 לדירוג בניינים לפי צריכה אנרגטית לחימום או לקירור. התקן משקלל מסה והתנגדות של קירות ותקרת הבית, לקביעת רמת החיסכון האנרגטי של המבנה. התקן משתמש באותיות מ-A הדירוג האנרגטי הטוב ביותר ועד- F שמציין אי עמידה בדרישות התקן לדירוג אנרגטי, בדומה למה שאנחנו מכירים ממכשירי החשמל . ניתן לראות בטבלה שבלוקי איטונג החל מעובי 22 ס"מ מקבלים דירוג אנרגטי A באזורים א' ו-ב'.

close

מהו הבלוק ההומוגני המבודד ביותר?

בימים אילו איטונג השיקה בלוק מיוחד בלוק XT (אקסטה תרמי). הבלוק בנוי משלוש שכבות בצפיפות משתנה ומשלב באופן אופטימלי בין מסה והתנגדות תרמית במוצר אחד. הבלוק בעל דירוג אנרגטי A בכל אזורי האקלים לפי תקן 5282 בנייה ירוקה. הבלוק נבנה בשיטה קונבנציונלית ואינו מצריך ידע מיוחד. לבלוק ערך בידוד גבוה במיוחד r=2.43.

close

מהי נוחות תרמית או נוחות אקלימית?

הנוחות התרמית במבנה מורכבת משני פרמטרים – התנגדות תרמית ומסה תרמית (TTC). הראשון מתייחס ליכולתו של החומר למנוע מעבר חום/קור מחוץ המבנה לתוכו ואילו המסה התרמית מתייחסת ליכולתו של החומר לאגור בתוכו חום או קור ובכך לשמור על טמפרטורה נוחה במבנה (גם לאחר שהופסק המיזוג/חימום). לכאורה שני הפרמטרים מנוגדים זה לזה, בשל מבנה הייחודי בלוק האיטונג הינו השילוב האידיאלי המאפשר התנגדות תרמית מצוינת ללא ויתור על מרכיב המסה התרמית, כך שהתוצאה המתקבלת הינה נוחות תרמית במבנה.

close

האם איטונג עולה יותר?

כמו מרבית המוצרים האיכותיים בתחומים השונים, בלוק האיטונג יקר יותר מבלוקים רגילים, אך לא בהרבה (הבדל של כ- 1000 $ לבית כולו).
בחישוב עלויות סופי לא בטוח שבית באיטונג יהיה יקר יותר כיוון שהעבודה באיטונג חוסכת בזמן ובחומרי גלם. חשוב לדעת שעלות בלוקי הבית היא כ- 0.5% מעלות בניית הבית כולו ולכן הבדלי המחיר בין הבלוקים השונים זניחים.
עם זאת, חשוב לדעת כי הפרשי המחיר בין בלוק איטונג לבלוקי בטון מתקזזים תוך שנים ספורות בשל החיסכון המשמעותי בצריכת החשמל (איטונג חוסך כ- 29% - 26% מהוצאות החשמל השנתיות!), לכן אין סיבה שלא לבנות בבלוק הטוב ביותר. בניגוד לריצוף, מטבח או כלים סניטריים את הבלוקים בבית לא ניתן להחליף, אך זוהי הוצאה שתחזיר את עצמה תוך תקופה קצרה.

close

האם בלוקים פולטים קרינה?

כל חומר פולט קרינה ברמה זו או אחרת, איטונג הוא ללא ספק הבלוק הנקי ביותר מקרינה!. התקן הישראלי 5098 מגדיר את התכולה המרבית המותרת של קרינה רדיואקטיבית במוצרי בנייה מוגמרים. מכיוון שלקרינה הרדיואקטיבית נזק מצטבר, מומלץ ע"י המומחים שניסחו את התקן, לשאוף לרמות הנמוכות ביותר ולא רק לעמידה בתקן.
בשל המבנה המיוחד של בלוק האיטונג המכיל מעט חומרי גלם וכ- 75% אוויר ואינו מורכב מחומרים המגיעים ממעבה האדמה (כגון טוף ואגרגטים וולקנים המשמשים בבלוקי הפומיס), האיטונג הוא הבלוק הנקי ביותר מקרינה.
מכיוון שאיטונג הינו מוצר בינלאומי המיוצר בכל רחבי העולם, הוא עומד בתקנים אמריקאים ואירופאים המחמירים בהרבה מהתקן הישראלי.

close

מהי סיליקה גבישית והאם היא מסרטנת?

סיליקה גבישית הינה חול הנמצא בשימוש כמעט בכל חומרי הבניין כגון בטון וטיח, ואין בו שום סכנה בריאותית למתגוררים בבית. מדובר בעלילה מניפולטיבית שהופצה ע"י המתחרים. בלוק האיטונג הוא הבלוק הבריא והבטוח ביותר לשימוש העומד בתקני בריאות ואיכות הסביבה בכל מדינות אירופה המחמירות בהרבה מהתקן הישראלי.

close

איך תולים על איטונג משקלים כבדים?

ניתן לתלות על בלוק האיטונג עד 500 ק"ג לעוגן בכל נקודה בבלוק. מכיוון שהבלוק בעל מבנה הומוגני וללא חללים אין בו נקודות חלשות והוא אוחז בדיבל לכל אורכו. לבלוקי האיטונג מוצרי עיגון ודיבלים ייעודיים אשר ניתן לרכוש במגוון חנויות לחומרי בניין ברחבי הארץ.

close

מהו בידוד אקוסטי?

בידוד אקוסטי הינו היכולת של מערכת קיר להנחית (להפחית) את עוצמת הרעש מחוץ המבנה אל תוך המבנה או בין חדרים. הבידוד האקוסטי נמדד ברמת הדציבלים אותה יצליח הקיר להפחית (DB). ישנן שתי תכונות אשר יגרמו לחומר להיות בעל תכונות בידוד אקוסטי טובות :
1. משקל – ככל שהחומר כבד יותר הוא יצליח להחזיר יותר את גלי הקול לדוגמא בממ"ד או במקלט העשויים מבטון יצוק נקבל החזרה של גלי הקול בשל המשקל הרב של הקירות.
2. בליעה – חומר בעל מבנה נקבובי יצליח לבלוע את גלי הקול ולמנוע את המעבר שלהם. לדוגמא באולפני הקלטות או תחנות שידור רדיו נמצא מוצרים בעלי תכונות בליעה בקירות.
איטונג משלב באופן אופטימלי בין שתי התכונות בשל המבנה הנקבובי המיוחד שלו ובשל היכולת לייצר אותו בצפיפות גבוהה יותר המעניקה לו משקל רב.

close

האם לאיטונג מוצר מיוחד לבידוד אקוסטי?

לאיטונג קיים בלוק מיוחד לבידוד אקוסטי. הבלוק במשקל 650 ק"ג למ"ק בעובי 20 ס"מ יצליח להנחית 52 DB(בשילוב טיח צמנטי) המוצר עומד בדרישות התקן 1004 לקיר הפרדה בין דירות הדורש הפחתה של כ-50 DB.

close

האם בלוקי האיטונג עמידים באש?

לבלוקי האיטונג עמידות מעולה באש והוא מוגדר בסיווג החומרים כחומר בלתי דליק העמיד באש זמן רב מעל דרישות התקן. (לראיה: מעבדות האש של מכון התקנים עשויות מלוחות איטונג).

close

האם בלוק האיטונג חזק?

בשל המבנה ההומוגני בלוק האיטונג הינו בלוק חזק מאוד. בלוק האיטונג הינו הבלוק היחיד אשר ניתן לבנותו בכל אופן בשכיבה או בעמידה בניגוד לבלוקים רגילים. חוזק הלחיצה של איטונג עד 50% מעל דרישות התקן ומגיעה ל- 3.2 מג"פ (בלוק בנייה במשקל 450 ק"ג).

close

האם קיימים סוגים שונים של בלוקי איטונג?

אכן קיימים מספר סוגים של בלוקי איטונג. תהליך הייצור מאפשר לייצר בלוקים במשקלים שונים ובכך להתאים את המוצר לייעודו במבנה :
איטונג במשקל 200 עד 300 ק"ג למ"ק : לוחות מיוחדים בעוביים של 5-11 ס"מ בעלי ערכי בידוד גבוהים במיוחד המשמשים לציפוי ובידוד מבנים וגשרי קור.
איטונג במשקל 330 ק"ג למ"ק : איטונג קל למילוי תקרות. השימוש בבלוקי איטונג בתקרות יאפשר להפחית את משקל התקרה ובכך לחסוך ברזל ובטון.
איטונג במשקל 450 ק"ג למ"ק : איטונג לבניית קירות חוץ. משקל הבלוק הינו השילוב האופטימלי בין בידוד תרמי ומסה תרמית למבנה.
איטונג במשקל 650 ק"ג למ"ק : איטונג אקוסטי, מיועד לקירות הפרדה בין דירות או לבנייה נושאת בבלוקי איטונג.

close

האם ניתן להעביר בבלוקי איטונג צנרת חשמל ואינסטלציה?

לאחר סיום בניית השלד נבצע הכנות של תשתיות המערכות השונות בבית : חשמל, אינסטלציה, גז, מיזוג, מערכות אזעקה ועוד. לשם העברת הצנרת בקירות איטונג מומלץ להשתמש במחרצת איטונג ייעודית אשר חורצת תעלות מדויקות ונקיות בבלוקי האיטונג שלא כמו בבלוקים הרגילים בהם מעבר התשתיות גורם פעמים רבות לשבירת הבלוקים וסתימות גדולות בבטון בקירות. סתימות אלו גורמות להפחתה בבידוד התרמי של הקיר.

close

מה הופך את בלוק האיטונג לבלוק הידידותי ביותר לסביבה?

איטונג מקפידה על שמירה על איכות הסביבה לאורך כל חיי המוצר.
• ירוק בכריית חומרי הגלם : שימוש במינימום משאבי טבע.
• ירוק בתהליך הייצור : עשוי מחומרים טבעיים, הפחת ממוחזר בכל שלבי הייצור.
• ירוק באתר הבנייה : מינימום פחת, משקלו הקל חוסך בפלדה ובשינוע
• ירוק בחיי במבנה : בידוד תרמי משופר, הכי נקי מקרינה.
• ירוק בפינוי המבנה : שיירי המבנה ניתנים למחזור, אינם פוגעים בסביבה.
האם לאיטונג קיים תו תקן לבנייה ירוקה ?
איטונג החברה הראשונה בתחום חומרי הבנייה בישראל שקיבלה את התו הירוק.

close

מהו תקן IBU הגרמני לבניה ירוקה?

חברת איטונג, היחידה בישראל שזכתה לאישור הבינלאומי IBU, מאיגוד למוצרי בניין ידידותיים לסביבה. משמעותו: עמידה בתקן לאורך כל חיי המוצר - שימוש בחומרי גלם טבעיים, תהליך ייצור ירוק, מינימום פסולת באתר הבנייה, בניית מבנה מבודד וחסכוני באנרגיה ומחזור שיירים לאחר פירוק המבנה.

close

האם ניתן לחפות אבן על קיר איטונג?

לאיטונג מגוון שיטות לחיפוי אבן בעיגון יבש, רטוב ובהדבקה, המאפשרות קבלת חזית יפה מבלי להתפשר על רמות הבידוד התרמי. תקן 2378 לעיגון רטוב של אבן מחייב מכל עוגן לעמוד בעומס שליפה של 150 ק"ג. איטונג הוא הבלוק היחיד העומד בעומס שליפה של יותר מ- 200 ק"ג!

כותרת לסרטון